Polska Straż Graniczna jak każda służba mundurowa by wykonywać swoje zadania ustawowe musi być odpowiednio wyposażona w najnowszy sprzęt. W szczególności przy pracy „graniczniaków” wymagane są odpowiednie sprzęty, których na próżno szukać w innych służbach mundurowych.

Straż Graniczna w Polsce jest jedną z najlepiej wyposażonych formacji mundurowych w najnowocześniejsze sprzęty. Wszelkie urządzenia możemy podzielić na kilka kategorii. Będziemy tu mieli tzw. technikę specjalną, sprzęt transportowy, jednostki pływające oraz statki powietrzne. Technika specjalna to największa grupa urządzeń wchodzących w skład wyposażenia Straży Granicznej. Znajdziemy tutaj broń, gogle jak i inne urządzenia, ale do konkretów. Jeżeli chodzi o broń to funkcjonariusze staży wyposażenie są w większości w pistolety Glock 17 oraz 19 oraz pistolety maszynowe MP5K, pistolety CZ P10C, karabinki maszynowe MSBS Grot oraz strzelby Mossberg. Do tego są kamizelki kuloodporne, maski przeciwgazowe Scott, tarcze kuloodporne, wykrywacze metali, hydrauliczne zestawy wyważeniowe, urządzenia do wykrywania materiałów wybuchowych oraz narkotyków – Sabre 4000, urządzenia do badania autentyczności dokumentów VSC – 4C, lampy UV, zestawy video endoskopowe czy mini kamery i kamery termowizyjne chłodzone i niechłodzone. To oczywiście tylko część wyposażenia znajdującego się na magazynach Straży Granicznej.

Drugą kategorią jest sprzęt transportowy. Tutaj mamy cały wachlarz pojazdów. Od samochodów terenowych i samochodów patrolowych, poprzez mikrobusy i autobusy, pojazdy specjalistyczne, motocykle, skutery śnieżne, pojazdy typu ATV na łodziach patrolowych, ciągnikach oraz zestawach do ornych pasów kontrolnych kończąc. Straż nie wybrzydza jeżeli chodzi o marki. Są to sprawdzone samochody nadające się do tego typu roboty – znajdziemy tutaj Fordy Rangery, Toyoty Land Cruiser, Jeepy Cherokee, Skody Octavie, Oply Astry czy Skody Yeti. Jeżeli chodzi o jednostki pływające to na szczególne wyróżnienie zasługują poduszkowce Griffon 2000, jachty typu Conrad oraz jednostki typu TM-1025 2IB Cabin czy jednostki typu SAR-1500. Ostatnią kategorią są statki powietrzne. Znajdziemy tutaj samoloty M-20 Mewa, M-28 Skytruck, PZL 104M Wilga 200 oraz śmigłowce typu Anakonda oraz Kania. Jak widać wyposażenie polskiej Straży Granicznej jest co by nie mówić dość szerokie. Jest to zrozumiałem, ponieważ praca strażnika granicznego wymaga od niego funkcjonowania w różnych środowiskach w różnej pogodzie. Tam gdzie nie da się dojechać samochodem zostanie wykorzystany quad lub koń. Tam gdzie nie doleci samolot zostanie wykorzystany śmigłowiec. Wszechstronność wyposażenia pozwala straży na wykonywanie swojej pracy w najtrudniejszych warunkach zarówno w dzień jak i w nocy.