Celnik to funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej. Praca jest ciekawa, ekscytująca i dająca całkiem nieźle zarobić. Jak zostać celnikiem-skarbowym oraz gdzie szukać ofert pracy? Tego i innych rzeczy dowiecie się czytają nasz artykuł.

Zostanie celnikiem nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Aby nim zostać nie trzeba mieć ukończonych żadnych studiów czy też szkoły policealnej. Jakie wymagania zatem są stawiane przed rekrutami? Otóż należy być obywatelem polskim, posiadać pełne prawa publiczne, nie można być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu, średnie wykształcenie będzie wystarczające. Dodatkowo osoba taka musi cieszyć się nieposzlakowaną opinią – zwykle zaświadczenie o niekaralności będzie wystarczające. Również stan zdrowia kandydata powinien być na tyle dobry by mógł on wykonywać swoje obowiązki bez przeszkód. Zwykle w ogłoszenia są wskazane również wymagania niezbędne oraz dodatkowe. Te niezbędne to przykładowo wykształcenie średni i znajomość języka obcego. Dodatkowe to przykładowo posiadanie prawo jazdy kategorii B czy znajomość ustawa dotyczących pracy celnika-skarbowego. Jak natomiast wygląda praca urzędnika w praktyce? Polega ona przede wszystkim na dokonywaniu odpraw ludzi i towarów, ale również kontrolę pojazdów, osób czy obejmowanie danych towarów procedurą celną. Niekiedy urzędnicy wykonują zwykłą pracę biurową, jednak meritum pracy jest na granicy.

Jak wyglądają zarobki urzędników celno-skarbowych? Przeciętne wynagrodzenie to 5690 zł brutto. W tej kwocie zawarte są jednak nagrody oraz dodatki. Same wynagrodzenie zasadnicze to przeciętnie 3400 zł brutto. Oczywiście jak w każdej branży zarobki są uzależnione od zajmowanego stanowiska. Młodszy specjalista Służby Celno-Skarbowej zarabia niecałe 2650 zł brutto, młodszy ekspert Służby Celno-Skarbowej to zarobki już dużo więcej, a więc 4680 zł brutto, starszy ekspert Służby Celno-Skarbowej to zarobki rzędu prawie 6000 zł brutto miesięcznie. Generalnie zarobki wahają się między 2200 zł brutto a 10000 zł brutto. Ta druga kwota to zarobki osób na najwyższych stanowiskach. Chcąc znaleźć oferty pracy należałoby odwiedzić strony internetowe lokalnych Izb Administracji Skarbowej i w zakładce ogłoszenia i nabór znaleźć interesującą nas ofertę pracy. Jeżeli chodzi o CV i list motywacyjny to nie powinny one różnić się od tych składanych w innych branżach. Oczywiście nie ma co wspominać o pracy na myjni przed dziesięcioma laty.