Straż Pożarna podobnie jak inne służby mundurowe powinny być wzywane tylko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Kiedy wzywamy Straż Pożarną, jak należy zachować się w przypadku pożaru oraz w jaki sposób ewakuować ludzi i mienie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Zacznijmy od wiedzy powszechnej, ale wartej utrwalenia. W przypadku zauważenia pożaru albo innego zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu należy natychmiast zawiadomić osoby przebywające w miejscu zagrożenia oraz wezwać Straż Pożarną dzwoniąc pod bezpłatny numer 998. Gdy dyspozytor odbierze nasze połączenia powinniśmy zachować spokój tak by osoba z nami rozmawiająca mogła nas zrozumieć. Następnie należy podać swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu pod którym dyspozytor będzie mógł się z nami skontaktować gdy będzie tego potrzebował. Następnie podajemy adres obiektu oraz jego nazwę, a także wskazujemy co się pali oraz na którym piętrze. Należałoby również wskazać dyspozytorowi czy zagrożone jest życie ludzkie. Gdy skończymy przekazywać informacje należałoby poczekać, aż dyspozytor potwierdzi przyjęcie zgłoszenia i czy nie ma dodatkowych pytań. Po zgłoszeniu zdarzenia nie powinniśmy pozostawać bierni. W miarę możliwości należałoby przystąpić do gaszenia pożaru przy użyciu dostępnych środków gaśniczych oraz sprawdzić czy ktokolwiek nie potrzebuje pomocy. Wszelkie czynności należy wykonywać tak by nie doszło do paniki. Panika jest bardzo niebezpieczna i może być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków. Ważne by przy wszystkich czynnościach kierować się rozwagą i zdrowym rozsądkiem w podejmowaniu decyzji.

W przypadku ewakuacji ludzi należy pamiętać, iż jej celem jest zapewnienie wszelkim osobom szybkiego i bezpiecznego opuszczenia strefy, która jest zagrożona lub jest objęta pożarem. W budynkach do ewakuacji służą odpowiednie korytarze oraz klatki schodowe oznaczone jako droga ewakuacyjna. W trakcie pożarku wszystkie osoby, które nie biorą udziału w akcji ratowniczej powinny jak najszybciej opuści strefę zagrożenia. Należy pamiętać, iż w czasie ewakuacji zabronione jest wykonywanie czynności mogący siać panikę, podążać w kierunku przeciwnym do kierunku ewakuacji oraz nie wolno tamować czy zatrzymywać ruchu innym osobom. Zdarza się, iż po ewakuacji ludzi należy również ewakuować mienie. Celem takiej ewakuacji jest zabezpieczenie cennych przedmiotów oraz ważnych dokumentów. Przedmioty te należy ewakuować w taki sposób by nie zostały uszkodzone ani zniszczone. Ważne jest by przy każdy takim zdarzeniu zachować spokój (mimo, że często jest to bardzo trudne), rozeznać się sytuacji i postępować zgodnie z powyższymi zasadami. Takie działania pozwolą na uniknięcie przykrych zdarzeń i pomogą w szybkim i bezpiecznym zniwelowaniu zagrożenia.